Turnaj špuntů

22.02.2025

Turnaj Špuntů je přímým pokračováním tradice turnajů, které pro své žáky začal počátkem sedmdesátých let minulého století pořádat legendární učitel šachu, Jaroslav Suchoradský, v Kopidlně.  Původně to byl turnaj pouze pro žáky místní školy, kterých chodilo do kroužku šachu třicet i více, postupně se stal známým téměř po celé republice. V době, kdy turnajů pro děti nebylo mnoho a navíc byly hrány pouze ve dvou kategoriích, mladší do jedenácti a starší do patnácti, nechával zažít pocit vítězství i šikovným prvňákům, druhákům, třeťákům, kteří by jinak hráli spolu se čtvrťáky či páťáky a měli malou naději na úspěch.

Unikátní na něm byly i netradiční trofeje – velké korkové špunty nabarvené zlatě, stříbrně a bronzově, vybavené trikolórou k zavěšení na krk.

Postupem času byly špunty, z nedostatku tohoto artiklu, nahrazeny keramickými pěšci a turnaj se přestěhoval do Hořic, kde ho zaštítil sám pan starosta a díky dotaci mohl dostat účastnickou medaili každý, kdo přišel, ti nejlepší potom pohár a unikátní diplom.

Ve školním roce 2012/2013 se zásluhou pana Mgr. Jiřího Johna turnaj přesunul z Hořic do DDM Jednička ve Dvoře Králové nad Labem. Co se týče originálních trofejí, navázal na první ročníky. Nejen tím, že byl určen hlavně začínajícím malým šachistům, tentokrát z okolí Dvora Králové, ale i trofejemi. Každý z účastníků dostal dřevěnou šachovou figurku na podstavci, vítězové zlatého krále, druzí stříbrného jezdce, třetí bronzovou věž. Ti, na které se nedostalo místo na stupních vítězů, byli za účast odměněni černým pěšcem.

Od roku 2021/2022 se z důvodu nedostatku šachových figurek rozdávali sladké medaile pro všechny zúčastněné a originální trofeje pouze pro první tři místa v každé věkové kategorii.